نرم افزار نگهداری و تعمیرات هوشمند

نرم افزار نگهداری و تعمیرات: گامی بزرگ در جهت افزایش راندمان و کاهش هزینه ها

نرم افزار نگهداری و تعمیرات بهوان با رویکرد عملکرد بهینه دارایی ها، کاهش هزینه ها و حذف حوادث تهیه
شده است. با این نرم افزار می توانید مدیریت کامل اطلاعات و دستگاه ها، زمان تعمیرات و پایگاه دانشی از اتفاقات رخ
داده داشته باشید. بهوان در کنار شماست.

لزوم استفاده از نرم افزار نگهداری و تعمیرات در سازمان ها

هر کسب و کاری چه بزرگ و چه کوچک، باید با سطح مشخصی از مسائل عملیاتی دست و پنجه نرم کند. علاوه بر این سازمان ها برای ادامه ی کسب و کار خود باید به خوبی از دارایی هایشان نگهداری کنند. سریع ترین رویکرد برای حل مشکلات مربوط به مدیریت دارایی ها، استفاده از یک سامانه یا نرم افزار نگهداری و تعمیرات کارآمد است. نرم افزار نگهداری و تعمیرات به فرآیندی منظم برای کنترل منابع و فعالیت‌های مربوط به تعمیر و نگهداری برای حفظ دارایی‌ها یا تعمیر آن‌ها در یک نظم کاری قابل قبول اشاره دارد.
از آنجایی که بیشتر پول یک سازمان به تجهیزات و امکانات آن گره خورده است، گرفتن تصمیمات مهم برای نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه به حفظ دو سرمایه ی مهم هر سازمان یعنی زمان و پول آن کمک می کند.
در ادامه در خصوص کاربرد نرم افزار نگهداری و تعمیرات و ویژگی های آن بیشتر توضیح خواهیم داد. با ماهمراه باشید.

چرا مدیریت تعمیر و نگهداری برای سازمان ها مهم است؟

تعمیر و نگهداری به طور مستقیم بر موفقیت بلندمدت یک سازمان تأثیر می گذارد. دارایی هایی که به خوبی نگهداری نمی شوند، خرابی های مکرر و غیرمنتظره را تجربه می کنند و باعث ایجاد اثر موج دار در سازمان می شوند. به طور قطع عواملی همچون بی ثباتی، کیفیت ناسازگار محصول، توقف تولید و هزینه های عملیاتی بالا می تواند سودآوری و طول عمر سازمان شما را به خطر اندازد.
مدیریت نگهداری و تعمیرات با استفاده از یک سامانه ی پیشرفته، نگهداری دارایی ها را در شرایط عملیاتی بهینه می کند و همینطور اختلال کمتر در تولید یا خدمات ایجاد می کند. این ویژگی ها در نهایت منجر به عملیات کارآمدتر، افزایش کیفیت و بهبود بهره‌وری خواهد شد. امروزه مدیریت تعمیر و نگهداری مفهومی کاربردی در سازمان هاست که به طرق مختلف به سازمان کمک می کند.
مثلا مشکلات غیر منتظره را در طول عملیات روزمره حل می کند. با استفاده از بازرسی های منظم از سیستم های HVAC ، برق، لوله کشی و سایر سیستم های ساختمان، به شناسایی نیازهای نگهداری طولانی مدت کمک می کند و در نهایت هزینه های عملیاتی را کاهش می دهد. علاوه بر این، عملکردهای مدیریت تعمیر و نگهداری، سازمان را در مورد مقررات زیست محیطی، بهداشت و ایمنی به روز نگه می دارد. درنتیجه از آنجایی که نرم افزار نگهداری و تعمیرات به تسهیل این روند کمک می کند، ما به اکثر کسب وکارها راه اندازی این سیستم را پیشنهاد می کنیم.

با نرم افزار نگهداری و تعمیرات بهوان از خرابی ناگهانی تجهیزات خود و هزینه های هنگفت جلوگیری کنید.

وظیفه نرم افزار نگهداری و تعمیرات چیست؟

نرم افزار نگهداری و تعمیرات بهوان اطلاعات فنی تمام تجهیزات را در یک سامانه واحد به طور دقیق و منظم ثبت شده می کند و گزارش‌های دقیق و تحلیلی از عملکرد تجهیزات و تعمیرات در دسترس شما قرار می دهد. در این صورت شما می توانید با تحلیل این داده‌ها، خرابی‌ها را پیش‌بینی و از بروز آنها جلوگیری کنید.

در نهایت، راندمان و سودآوری سازمانتان به طور قابل توجهی ارتقا می‌یابد. این دنیای ایده‌آل با نرم‌افزار نگهداری و تعمیرات بهوان (CMMS) به راحتی به واقعیت تبدیل می‌شود.

CMMS بهوان با ساماندهی و یکپارچه‌سازی اطلاعات فنی تجهیز (شناسنامه، سلسله مراتب تجهیز، قطعات یدکی و سوابق تعمیراتی) و ارائه گزارشات تحلیلی و کاربردی، به شما کمک می‌کند تا با برنامه ریزی و کاهش هزینه های احتمالی سودآوری سازمانتان را به حداکثر برسانید.

CMMS با تمرکز بر پیشگیری از خرابی‌ها و افزایش عمر تجهیزات، به عنوان یکی از مهم‌ترین دارایی‌های هر سازمان، به شما کمک می‌کند تا مأموریت خود را با بالاترین راندمان به انجام برسانید.

مهم ترین اهداف نرم افزار نگهداری و تعمیرات چیست؟

سامانه تعمیر و نگهداری بدون توجه به صنعت، کارخانه یا محصول و خدمات ارائه شده، می تواند اهداف مشابهی داشته باشد. برخی از اهداف سیستم تعمیر و نگهداری به شرح زیر است:

به حداقل رساندن خرابی ها

افزایش عمر دارایی

برنامه ریزی کار تعمیر و نگهداری

کنترل هزینه و بودجه بندی

بهبود کیفیت محصول

توسعه سیاست ها و رویه ها

بهبود استانداردهای محصولات و خدمات

رعایت مقررات

تضمین ایمنی پرسنل و غیره

همانطور که می بینید، هر یک از این اهداف ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند و همگی در کنار هم برای موفقیت یک سازمان بسیار مهم هستند. اگر شما هم می خواهید از تمام مزایای بالا برخوردار شوید پیشنهاد می کنیم به سامانه تعمیر و نگهداری گروه بهوان فکر کنید. البته شما می توانید به کمک بهوان نرم افزار اختصاصی نگهداری و تعمیراتی متناسب با نیازهای سازمان خود هم طراحی کنید. کافی است با ما تماس بگیرید.

نحوه ی بررسی درخواست در یک سیستم نگهداری و تعمیرات

در این قسمت نحوه بررسی درخواست در سامانه نگهداری و تعمیرات را به شکل یک «چرخه عمر درخواست تعمیر» توضیح داده ایم:

۱

۲

۳

۴

۵

 به طور مثال فرض کنید استفاده ی نادرست از
تجهیزات منجر به خرابی تجهیزات شده است.

شخصی با ارسال یک درخواست در سامانه ی
تعمیر و نگهداری، مشکل را گزارش می‌کند.

مدیر / برنامه ریز / ناظر تعمیر و نگهداری درخواست را بررسی می کند و آن را به یک تکنسین تعمیر و نگهداری اختصاص می دهد.

تکنسین تعمیر و نگهداری با دریافت درخواست نسبت به بررسی و رفع مشکل اقدام می کند.

هنگامی که مشکل مورد نظر رفع شد، درخواست بسته می شود و به مسئول مربوطه اطلاع رسانی می شود.

معرفی قابلیت ها و اجزای اصلی نرم افزار نگهداری و تعمیرات

مدیریت تعمیر و نگهداری از عملکردهای کلیدی بسیاری تشکیل شده است. هر یک از این عملکردها باید به تنهایی مدیریت شوند تا فرآیند تعمیر و نگهداری بهبود یابد.
در زیر اجزای نرم افزار  نگهداری و تعمیرات را برای شما فهرست کرده ایم.

مدیریت درخواست یا سفارش کار

دستورات کاری، کانال اصلی ارتباط برای کار تعمیر و نگهداری هستند. مدیریت سفارش کار، سیستمی است که نحوه پردازش و تکمیل سفارشات کاری را تعریف می کند و به مسئول مربوطه اطمینان می دهد که کار به طور دقیق و به موقع انجام می شود.
این قابلیت شامل تنظیم قوانین برای ایجاد درخواست یا سفارش کار، اولویت‌بندی، زمان‌بندی، واگذاری، توزیع، اجرا، مستندسازی و در نهایت بسته شدن درخواست است.

مدیریت دارایی

در یک محیط صنعتی، مدیریت دارایی به دنبال به حداکثر رساندن ارزش دارایی های ثابت در طول چرخه عمر آن هاست. تعمیر و نگهداری تنها یکی از جنبه های مدیریت دارایی است که شامل برنامه ریزی، تملک، بهره برداری و از کار افتادن نیز می شود.

سامانه نگهداری و تعمیرات به نوبه خود، به افزایش عمر قابل استفاده دارایی با هماهنگ کردن منابع مورد نیاز برای حفظ آن در شرایط عملیاتی کمک می کند. این شامل نظارت بر وضعیت دارایی، دانستن مشخصات عملکرد آن، بکارگیری استراتژی‌های تعمیر و نگهداری موثر و ردیابی هزینه‌ های نگهداری است. در اصل بر اساس این عوامل، یک سازمان می تواند تعیین کند که آیا تعمیر یا تعویض دارایی بهتر است یا خیر.

مدیریت تسهیلات

مدیریت تسهیلات تا حدودی مثل مدیریت دارایی است و شامل طیف وسیعی از عملکردها و فعالیت‌ها می ‌شود که مدیریت تعمیر و نگهداری بخشی از آن است.

مدیریت تسهیلات، محیط های فیزیکی، افراد و خدمات پشتیبانی را برای حمایت از اهداف تجاری هماهنگ می کند. این شامل خدمات مدیریت تسهیلات سخت مربوط به ساختار فیزیکی ساختمان و خدمات مدیریت تسهیلات نرم مربوط به افراد است.

موجودی MRO

یکی دیگر از اجزای مهم مدیریت نگهداری، مدیریت موجودی MRO است. این نوع موجودی شامل مواردی مانند مواد شیمیایی و پاک کننده ها، ابزار، تجهیزات ایمنی، تجهیزات حفاظت فردی و سایر مواد مصرفی است. اگر موجودی MRO به درستی مدیریت نشود، ممکن است سازمان با مشکلاتی مانند توقف تولید، تأخیر در تعمیرات و هزینه‌های زیاد در خرید فوری قطعات مواجه شود. نرم افزار نگهداری و تعمیرات با این قابلیت به سازمان ها کمک می کند با روش‌هایی مانند ارزیابی و پیش‌بینی نیازمندی‌ها، برنامه‌ریزی منابع، هماهنگی با تأمین‌کنندگان و استفاده از سیستم‌های خودکار برای پیگیری و کنترل موجودی، مدیریت MRO خود را به راحتی انجام دهند.

برنامه ریزی

برنامه ریزی تعمیر و نگهداری سنگ بنای یک مدیریت موثر است. این بخش شامل اولویت بندی کار تعمیر و نگهداری و سازماندهی آن به گونه ای موثر است. خوشبختانه این کار با کمک سامانه نگهداری و تعمیرات به راحتی امکان پذیر است.
یک نرم افزار نگهداری و تعمیرات همه چیزهایی را که برای انجام کارهای تعمیر و نگهداری مورد نیاز است مدیریت می کند. از جمله: چه کارهایی باید انجام شوند؟ چگونه وظایف انجام می‌شوند؟ چه بخش‌هایی مورد نیاز است؟ و چه کسی کار را انجام خواهد داد؟ همچنین با نرم افزار نگهداری و تعمیرات به راحتی می توان برنامه کارمندان و افراد در دسترس در زمان های مختلف را مشاهده کرد و در زمان های اضطراری با آن ها هماهنگ شد.

زمان بندی

زمان بندی تعیین می کند که چه زمانی کارها انجام می شوند. برخی از کارهای تعمیر و نگهداری فوری هستند و هنگام ثبت در نرم افزار نگهداری و تعمیرات باید بلافاصله انجام شوند.در حالی که برخی کارهای دیگر می توانند در آینده نیز نزدیک تکمیل شوند.
کارهای تعمیر و نگهداری که به طور منظم انجام می شوند، مانند بازرسی ها و نظارت بر وضعیت، از قبل در فواصل زمانی هفتگی، ماهانه یا حتی سالانه در سیستم برنامه ریزی می شوند.
بنابراین منطقی است که نگهداری برنامه ریزی شده از قبل بسیار کارآمدتر خواهد بود.

گزارش نویسی

در نهایت مانند انواع مدیریت ها، گزارش دهی نقش مهمی ایفا می کند. گزارش های مدیریت تعمیر و نگهداری سازمان را از جنبه های مختلف عملیات تعمیر و نگهداری مطلع می کند.
تکنسین ها علاوه بر انجام تعمیر و نگهداری، مسئولیت مستندسازی کار خود را در سامانه نگهداری و تعمیرات بر عهده دارند. این کار شامل ثبت کارهای انجام شده، قطعات استفاده شده و مدت زمان تکمیل کار است.
این داده ها توسط سازمان برای بهبود برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات، زمان بندی و سایر تصمیم گیری ها استفاده می شود. به طور کلی گزارش‌ها برای جمع ‌آوری داده‌های کلیدی در مورد هر فعالیت تعمیر و نگهداری، ردیابی شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)، شناسایی زمینه‌های بهبود و تعیین اهداف است.

چرا باید نرم افزار نگهداری و تعمیرات بهوان را انتخاب کنیم؟

قطعا مدیریت تعمیر و نگهداری پیچیده است و به ابزارهایی مانند نرم افزار نگهداری و تعمیرات تخصصی نیاز دارد. نرم افزار CMMS پلتفرمی است که اطلاعات مربوط به نگهداری و تعمیرات سازمان را در یک پایگاه داده مرکزی جمع آوری، ذخیره و سازماندهی می کند.

این سامانه در اصل برای مدیریت فعالیت‌ها و منابع نگهداری و در عین حال نگهداری سوابق تعمیر و نگهداری دقیق از تمام دارایی ‌های یک سازمان طراحی شده است. شما با استفاده از سامانه تعمیر و نگهداری بهوان به راحتی می توانید عملیات تعمیر و نگهداری سازمان خود را بر اساس استراتژی نگهداری موردنظرتان کنترل کنید.

جدیدترین مقالات ما

در بهیـدو مشـاوره رایگـــان دریافت کنیـد

Name(Required)
×

در بهوان مشاوره رایگان دریافت کنید

فرم مشاوره