سامانه اصالت کالا

سامانه اصالت کالا با رویکرد : اعتماد خریدار به محصولات واقعی و رعایت حقوق تولید کننده

سامانه اصالت کالا که به منظور رهگیری و تایید اصالت کالا می باشد که در صنایع مختلف از قبیل دارویی، غذایی، آرایشی و بهداشتی شوینده، تولیدی ها و … کاربرد دارد. رهگیری و پیگیری اصالت کالا‌ها از طریق این نرم افزار تحت وب قابل انجام است همچنین از طریق این نرم افزار می‌توان از قیمت مصوب کالای مربوطه مطلع شد و آگاهی از محل نزدیکترین شعبه فروش، تعمیر و یا خدمات پس از فروش نیز از طریق این نرم افزار امکان پذیر است.

هنگامی که محصولی را از فروشگاه های معتبر خریداری می کنید، اغلب یکی از اشکال استاندارد برچسب های اصالت کالا را بر روی آن مشاهده خواهید کرد. آنها معمولاً از چندین خط سیاه با عرض های مختلف که توسط فضاهای سفید جدا شده اند، تشکیل می شوند و یا در انواع دیگر به وسیله یک شماره سریال مشخص می شوند. استفاده از یک نرم افزار یا سامانه اصالت کالا راهی سریع و کارآمد برای ردیابی و بررسی اینگونه برچسب ها به منظور شناسایی ویژگی های محصولات است. در حال حاضر همه تولید کنندگان، توزیع کنندگان، عمده فروشان و خرده فروشان از برچسب اصالت کالا برای ردیابی و پردازش اطلاعات کالاهای خود استفاده می کنند. این برچسب ها به کسب اعتماد مشتری و در نتیجه جذب مشتری بیشتر کمک می کند. در ادامه حول محور ضرورت برچسب اصالت کالا برای محصولات و همچنین مزایای نرم افزارهای اصالت کالا، بیشتر توضیح خواهیم داد.

 فرآیند پیگیری کالاهای غیر اصلی

مدیریت کارت گارانتی بر اساس شماره سریال و ارتباط با سیستم پشتیبانی

جستجوی پیشرفته و دریافت گزارش های کاربردی

مدیریت خرید مشتری و ارتباط با سیستم فروش

مدیریت تعریف سریال برای کالاها

تعریف اصالت کالا و لزوم آن

قاچاق هر گونه کالا و ورود بدون مجوز آن به داخل کشور منجر به ایجاد نگرانی هایی در حوزه اصالت و سلامت آن شده است. این نگرانی به خصوص برای اقلام خوراکی، آرایشی و بهداشتی که نقش موثری در سلامتی افراد یک جامعه دارند بیشتر حائز اهمیت است. از این رو دولت ها و سازمان هایی نظیر سازمان غذا و دارو به طور مرتب به کنترل و نظارت بر روی کالاهای تولید شده در این حوزه می پردازند. در واقع می توان گفت این موضوع یکی از دغدغه های اصلی آنها محسوب می شود، به خصوص در دنیای امروز که جعل و تقلب از مشکلات مهم جوامع بشری است و افراد سودجوی زیادی با استفاده از جعل هویت یک محصول و یا مفهوم به دنبال فریب دیگران و ایجاد انحراف در انتخاب توسط افراد و کسب سود بیشتر می‌باشند. کنترل اصالت کالا و تشخیص اصل بودن کالا در برابر تقلبی بودن آن از مواردی است که دولت ها برای آن قوانین محکمی را تصویب و اجرایی نموده اند. یکی از راه های خوبی که می توان با استفاده از آن از اصالت و سلامت این گونه کالاها مطمئن شد، درج برچسب های اصالت کالا بر روی محصولات است. سازمان غذا و دارو برای کلیه محصولات سلامت محور اعم از خوراکی، آرایشی، بهداشتی، دارویی و تجهیزات پزشکی وجود برچسب اصالت و سلامت را الزامی نموده است. همینطور از این برچسب ها در محصولات دیگر نظیر انواع لوازم برقی، تلفن همراه و … جهت تشخیص اصل بودن آن استفاده می شود. بنابراین برای جلوگیری از هر گونه تقلب در تولید، واردات و پخش انواع کالا باید از یک سیستم مطمئن اصالت کالا کمک گرفت.

مزایای نرم افزارهای اصالت کالا

سامانه اصالت کالا ، به تولیدی ها، کارخانجات و دیگر کسب و کارها کمک می کند تا محصولات اصل خود را به دست مشتریان برسانند و از هر گونه سوء استفاده احتمالی از مارک و برند معتبر خود در محصولات تقلبی مشابه، جلوگیری نمایند. از سوی دیگر نرم افزارهای بررسی اصالت کالا بسیار سریع و قابل اعتماد هستند. با استفاده از این نرم افزارها در کمتر از چند ثانیه می توان به راحتی جنس اصل را از تقلبی تشخیص داد. در نتیجه در کاهش خساراتی که ممکن است بر اثر خرید یک کالا و محصول جعلی به شما وارد شود موثر خواهند بود. این نرم افزارها به گونه ای طراحی شده اند که استفاده از آنها برای عموم مردم ساده و آسان باشد. شایان ذکر است با استفاده از نرم افزار بررسی اصالت کالا امکان دریافت تمام اطلاعات مهم مربوط به یک کالا نظیر تاریخ تولید، تاریخ انقضا، کشور تولید کننده، کشور وارد کننده، کد یکتای اصالت و اطلاعاتی از این قبیل وجود دارد.

بررسی اصالت کالا از روی شماره سریال یک محصول

در حال حاضر انواع سیستم ها و نرم افزارهای کنترل اصالت کالا در اینترنت قابل دسترسی می باشند و حتی برخی از آنها توسط دولت به مردم معرفی شده اند. مشتریان به منظور بررسی اصالت کالای خریداری شده می توانند از چندین روش استفاده نمایند. برای مثال در برخی از کالاها باید شماره سریال درج شده بر روی محصول را به یک شماره مشخص پیامک زد که در این صورت سیستم بلافاصله اصل بودن یا نبودن کالا را به صورت یک پیامک دیگر به مشتری اعلام می نماید. در واقع سازندگان اصلی یک محصول از یک نرم افزار ویژه جهت شناسایی محصولات مرتبط با کارخانه خود استفاده می کنند. به این ترتیب با استفاده از تنظیماتی که از قبل بر روی آن انجام شده، این نرم افزار قادر خواهد بود تا یک پیامک حاوی شماره سریال یک محصول را از سمت مشتری دریافت نموده و پاسخ مناسب را در خصوص اینکه آیا آن کالا از تولیدکننده اصلی خریداری شده است یا خیر ارسال نماید. برای بهره مند شدن از این امکان باید کالاهایی که توسط رسیدهای مختلف به انبارها اضافه می شوند دارای سریال باشند. علاوه بر این حداقل باید یک خط پیامکی با قابلیت دریافت پیام بر روی نرم افزار تعریف شده باشد.

عملکرد کنترل اصالت کالا توسط برخی دیگر از نرم افزارها به این صورت است که ابتدا خود خریدار نرم افزار اصالت کالا را بر روی گوشی همراه خود نصب می نماید. سپس شماره سریال و یا بارکدی که بر روی برچسب اصالت کالای خریداری شده درج شده است را در آن وارد می کند. این سریال توسط نرم افزار خوانده شده و پس از ردیابی و پردازش آن، کلیه ویژگی های مرتبط با آن نمایش داده می شود.